• м.Миколаїв, вул. Адміральська, 22
  • (0512) 37-09-32

 Нормативно-правова база 

https://www.kmu.gov.ua/ua/diyalnist/antikorupcijna-diyalnist/normativno-pravova-baza

Презентація роз'яснення на тему "Викривачі корупції"

https://www.rada.gov.ua/uploads/documents/61609.pdf

Співпраця з викривачами корупції

https://nazk.gov.ua/uk/departament-organizatsiyi-roboty-iz-zapobigannya-ta-vyyavlennya-koruptsiyi/metodychni-rekomendatsiyi/

Порядок проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком 

http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/171-2015-%D0%BF

 

Запобігання проявам корупції

Перелік нормативно-правових актів у сфері запобігання та протидії корупції 

https://pns.dsp.gov.ua/zapobihannia-proiavam-koruptsii/

 

Перелік нормативно-правових актів у сфері запобігання та протидії корупції

КОНВЕНЦІЇ

Цивільна конвенція про боротьбу з корупцією від 04.11.1999

Конвенція Організації Об’єднаних Націй проти корупції від 31.10.2003

Кримінальна конвенція про боротьбу з корупцією від 27.01.1999 № ETS173

Додатковий протокол до Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією від 15.05.2003 № ETS 191

 

ЗАКОНИ УКРАЇНИ

“Про запобігання корупції” від 14.10.2014 № 1700-VII

«Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-VIII

“Про Національне антикорупційне бюро України” від 14.10.2014 № 1698-VII

“Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів”  від 10.11.2015 № 772-VIII

“Про засади державної антикорупційної політики на 2021-2025 роки”

“Про очищення влади”

“Про доступ до публічної інформації”

“Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни”

“Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”

“Про правовий режим воєнного стану”

“Про внесення змін до Закону України “Про запобігання корупції” щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану”

Закон України "Про державну службу"

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні"

Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування"

Закон України "Про статус депутатів місцевих рад"

Закон України "Про ратифікацію Конвенції Організації Об'єднаних Націй проти корупції"

Закон України "Про ратифікацію Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією"

Закон України "Про ратифікацію Додаткового протоколу до Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією"

 

Закон України "Про ратифікацію Цивільної конвенції про боротьбу з корупцією"

 

ПОСТАНОВИ КАБІНЕТУ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

“Про затвердження Порядку проведення спеціальної перевірки стосовно осіб, які претендують на зайняття посад, які передбачають зайняття відповідального або особливо відповідального становища, та посад з підвищеним корупційним ризиком, і внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. № 171”

“Про утворення Національного агентства з питань запобігання корупції” від 18.03.2015 № 118

“Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій” від 03.04.1993 № 245

“Порядок проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування” від 13.06.2000 № 950

“Про затвердження порядку передачі дарунків, одержаних як подарунки державі, Автономній Республіці Крим, територіальній громаді, державним або комунальним установам чи організаціям” від 16.11.2011 № 1195   

 

НАКАЗИ МІНІСТЕРСТВ, УСТАНОВ

“Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій” від 28.06.1993 № 43 

“Про затвердження Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування” від 05.08.2016 № 158

 

РІШЕННЯ НАЦІОНАЛЬНОГО АГЕНСТВА З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ

“Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування” від 10.06.2016  № 2

“Про затвердження Переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків” від 17.06.2016  № 2

Положення про Єдиний державний реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, затверджене рішенням Національного агентства від 09.02.2018 № 166, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 21 березня 2018 р. за № 345/31797

“Про затвердження Порядку надсилання електронних копій судових рішень щодо осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, та щодо юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв’язку з вчиненням корупційного правопорушення”, затверджене рішенням Національного агентства від  10.04.2018 № 167/54/18

“Про затвердження Типового положення про уповноважений підрозділ (уповноважену особу) з питань запобігання та виявлення корупції”

“Про затвердження Порядку проведення перевірок організації роботи із запобігання і виявлення корупції”

“Про затвердження Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування”

“Про затвердження Порядку інформування Національного агентства з питань запобігання корупції про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента”

“Про затвердження Порядку перевірки факту подання суб’єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій”

“Про затвердження Типової антикорупційної програми юридичної особи”

“Про затвердження Порядку проведення контролю щодо повноти заповнення декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування”

“Про затвердження Порядку інформування Національного агентства з питань запобігання корупції про відкриття валютного рахунка в установі банку-нерезидента”

“Про затвердження Порядку інформування Національного агентства з питань запобігання корупції про суттєві зміни у майновому стані суб’єкта декларування”

“Про затвердження форми декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування”

“Про організацію роботи щодо оприлюднення публічної інформації у формі відкритих даних, розпорядником якої є Національне агентство з питань запобігання корупції”

“Про затвердження Порядку проведення перевірок організації роботи із запобігання і виявлення корупції”

“Про затвердження Порядку внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції”

“Про затвердження Порядку проведення повної перевірки декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування”

 

РОЗ’ЯСНЕННЯ,  МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ НАЦІОНАЛЬНОГО АГЕНСТВА З ПИТАНЬ ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ

Роз’яснення від 05.12.2022 № 14 Щодо застосування положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно дотримання обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності в умовах воєнного стану

Роз’яснення від 03.02.2021 року №1 Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю (подання декларацій та повідомлень про суттєві зміни в майновому стані)

«Методичні рекомендації щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» від 21.10.2022 №13

“Методичні рекомендації щодо передачі в управління підприємств та/або корпоративних прав  з метою запобігання конфлікту інтересів” 

Роз’яснення від 14.07.2020 №7 Щодо особливостей перевірки повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції»

Роз’яснення від 09.07.2020 № 6 Щодо надання викривачам безоплатної вторинної правової допомоги

Роз’яснення від 23.06.2020 року №5 Щодо правового статусу викривача

 

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ АНТИКОРУПЦІЙНОГО ЗАКОНОДАВСТВА

КОРУПЦІЙНІ ЗЛОЧИНИ

(витяг з Кримінального Кодексу України від 05.04.2001 № 2341-III (зі змінами)

Стаття 191. Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Стаття 210. Нецільове використання бюджетних коштів, здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням

Стаття 354. Підкуп працівника підприємства, установи чи організації

Стаття 357. Викрадення, привласнення, вимагання документів, штампів, печаток, заволодіння ними шляхом шахрайства чи зловживання службовим становищем або їх пошкодження

Стаття 364. Зловживання владою або службовим становищем

Стаття 365–2. Зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги

Стаття 368. Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою

Стаття 368–2. Незаконне збагачення

Стаття 368–4. Підкуп особи, яка надає публічні послуги

Стаття 369. Пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі

Стаття 369–2. Зловживання впливом

Стаття 366-1. Декларування недостовірної інформації

 

АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ, ПОВ’ЯЗАНІ КОРУПЦІЄЮ

(Глава 13-А Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07.12.1984 № 8073-X (зі змінами)

Стаття 172–4. Порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності

Стаття 172–5. Порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків

Стаття 172–6. Порушення вимог фінансового контролю

Стаття 172–7. Порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів

Стаття 172–8. Незаконне використання інформації, що стала відома особі у зв’язку з виконанням службових повноважень

Стаття 172–9. Невжиття заходів щодо протидії корупції

 

КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:

Комітет Верховної Ради України з питань запобігання і протидії корупції

Національне антикорупційне бюро України

___________________________________________________________________

 ПЕРЕЛІК ОНЛАЙН-ПЛАТФОРМ

з навчальними курсами на антикорупційну тематику

 Study.NAZK:

1.    Основи антикорупції для всіх і кожного.

2.    Впливай – викривай.

3.    Доброчесність офлайн: як правильно себе поводити під час війни.

4.    Все про антикорупцію для публічних службовців.

5.    Декларуйся -2022.

6.    Конфлікт інтересів в житті публічних службовців.

7.    Зрозуміло про конфлікт інтересів.

8.    На захисті прав викривачів.

Prometheus:

1.    Просто про е-декларування.

2.    Зрозуміло про конфлікт інтересів.

 Дія. Цифрова Освіта:

1.    Антикорупція.

2.    Викривач у законі.

3.    Від заяви до вироку.

4.    Стоп корупція для військовослужбовців.

EdEra:

1.    Впливай – викривай!

_______________________________________________________________________________________

Тест на виявлення конфлікту інтересівhttps://nazk.gov.ua/uk/test-na-vyyavlennya-konfliktu-interesiv/

 

До відома надавачів інформації про здійснення допорогових закупівель

Внесено зміни до google-форми для надання керівниками структурних підрозділів облдержадміністрації, головами райдержадміністрацій, міськими (міст обласного значення) головами та сільськими, селищними, міськими головам об’єднаних територіальних громад узагальненої інформації про здійснення «допорогових» закупівель товарів і послуг у січні – березні 2020 року згідно з пунктом 2 розпорядження голови облдержадміністрації від 09.11.2017 № 445-р «Про проведення допорогових закупівель товарів і послуг з використанням електронної системи закупівель ProZorro» (зі змінами, внесеними розпорядженнями голови облдержадміністрації від 15.11.2017 № 452-р, від 03.04.2019 № 101-р, від 25.07.2019 № 331-р, від 16.12.2019 № 578-р).

 

Отримання доступу для заповнення форми – за таким активним посиланням: https://forms.gle/iX8kFmRCifzwhWRk8 

 


Інформація 
про проведення допорогових закупівель у ІV кварталі 2019 року 

Продовжено системну роботу в рамках виконання пункту  3  розпорядження голови облдержадміністрації від 09.11.2017 № 445-р "Про проведення допорогових закупівель товарів і послуг з використанням електронної системи закупівель ProZorro" зі змінами, внесеними розпорядженнями голови облдержадміністрації від 15.11.2017 № 452-р, від 03.04.2019 № 101-р, від 25.07.2019 № 331-р (далі – розпорядження). 

Інформацію щодо здійснення замовниками допорогових публічних закупівель підготовлено за результатами узагальнення даних структурних підрозділів облдержадміністрації, райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування за підсумками роботи, проведеної ними щодо забезпечення потреб держави і територіальних громад за кошти платників податків у ІV кварталі 2019 року. 

На виконання розпорядження органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування Миколаївської області надано 53 відповіді. 

Інформація надійшла від таких виконавців: 

структурні підрозділи облдержадміністрації (18);

окремо - апарат Миколаївської ОДА, Миколаївський обласний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій та контактний центр Миколаївської області (3);

райдержадміністрації (18), Казанківською райдержадміністрацією інформацію не надано; 

серед органів місцевого самоврядування, яким було рекомендовано долучитися до виконання розпорядження, узагальнено інформацію 14 суб’єктів, а саме – виконавчі комітети міст обласного значення: Миколаєва, Вознесенська, Очакова, Первомайська, Южноукраїнська, об’єднані територіальні громади: Баштанська і Снігурівська міські ради, Арбузинська, Березанська,  Олександрівська селищні ради, Володимирівська, Коблівська, Куцурубська та Радсадівська сільські ради.

За інформацією, наданою органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування Миколаївської області (головні розпорядники, що використовують кошти місцевих бюджетів - обласного, районних, міських, селищних, сільських), при допорогових закупівлях звітного періоду забезпечено економію 1,93 млн грн  публічних коштів, або 19,9 %  очікуваної вартості оголошених закупівель (у першому кварталі поточного року – 4,5 млн грн, або 13,7%, у другому кварталі - 3,8 млн грн, або 15,4%, у третьому -  2,65 млн грн, або 15,4% відповідно).

Зокрема, головними розпорядниками бюджетних коштів включно із підпорядкованими їм підприємствами, установами, організаціями забезпечено економію: 

на рівні структурних підрозділів облдержадміністрації – близько 0,77 млн грн, або 29,4%  загальної очікуваної вартості оголошених закупівель (у другому кварталі - 1,6 млн грн, або 19%, у третьому кварталі - 0,6 млн грн, або 21,1%  відповідно), 

на рівні райдержадміністрацій – близько 0,3 млн грн, або 12,3% (у другому кварталі - 0,7 млн грн, 8,5%, у третьому – 0,4 млн грн, 6,3%), 

на рівні виконавчих комітетів міст обласного значення – близько  0,9 млн грн, або 19,7% (у другому кварталі - 1,4 млн грн, 19,3%, у третьому – 1,5 млн грн, або 27,8%).

За інформацією вищезазначених головних розпорядників структура допорогових закупівель за вартістю укладених договорів у ІV кварталі 2019 року, складає: - 2,4 % конкурентні закупівлі через електронну систему ProZorro (у першому, другому та третьому кварталах 2019 року - 10,1%, 8,3%, та 5,8% відповідно), 63,4 % - закупівлі з використанням електронної системи ProZorro шляхом оприлюднення звіту про укладені договори (51,5% та 57,4%), 37,0% - прямі договори (38,4%, 34,3% та 57,2%). Серед органів виконавчої влади (структурні підрозділи облдержадміністрації та райдержадміністрації) таке співвідношення виглядає як 3,4 % : 49,7 % : 47,0 % (у другому кварталі – 15 % : 40 % : 45 %, у третьому - 7,0 % : 48,0 % : 45,0 %). 

Серед головних розпорядників коштів обласного та районних бюджетів, а також підпорядкованих їм підприємств, установ, організацій, допорогові закупівлі у звітному періоді, як і у третьому кварталі, проводили 269 розпорядників (у першому та другому кварталах 2019 року - 271  та 251 розпорядник, відповідно). 

Кількість договорів, укладених зазначеними розпорядниками за конкурентними процедурами у системі ProZorro, зменшилась у порівнянні із попереднім періодом майже на чверть (на 23%, або 114 договорів проти 147 у третьому кварталі). 

Серед структурних підрозділів облдержадміністрації найбільше договорів на конкурентній основі укладено у сферах охорони здоров’я (17), соціального захисту (15), освіти і науки (10). 

На районному рівні найбільше договорів на конкурентній основі у межах допорогових закупівель у звітному кварталі уклали розпорядники бюджетних коштів Новобузької і Снігурівської (по 18) та Братської (17) райдержадміністрацій.

Загальна фактична вартість за договорами, укладеними у звітному періоді за результатами допорогових закупівель товарів і послуг з конкурентним вибором виконавця на рівні обласного і районних бюджетів також має тенденцію на зменшення у порівнянні із попередніми кварталами  поточного року, її обсяг дорівнює близько 4,4 млн грн (у першому, другому та третьому кварталах поточного року 18,5 млн грн, 13,6 млн грн та 8,0 млн грн). При цьому, на загальну очікувану вартість близько 2,7 млн грн конкурентні закупівлі відмінені у зв’язку з відсутністю або невідповідністю пропозицій учасників, виявленням технічних помилок. Частіше за все, як і в минулих періодах, предметами закупівлі за конкурентним вибором виконавця були товари, характеристики та технічні і якісні вимоги по яких є більш детальними та стандартними: паливно-мастильні матеріали, комп’ютерна техніка, господарчий інвентар, продукти харчування, лікарські засоби.

За даними розпорядників бюджетних коштів квартальна економія коштів обласного та районних бюджетів, отримана завдяки конкурентному вибору виконавців в електронній системі закупівель ProZorro, склала близько 1,0 млн грн, або 21,7% загальної очікуваної вартості конкурентних закупівель.

У звітному періоді кількість договорів, укладених розпорядниками коштів обласного та районних бюджетів із використання електронної системи ProZorro шляхом  оприлюднення звітів про укладені договори зросла майже на третину відносно середніх показників за три попередні квартали звітного року, при цьому фактична вартість за цими договорами зросла незначно (кількість оприлюднених звітів – 1632 проти середнього показника з попередні квартали 1219, загальна вартість укладених договорів – 65,2 млн грн проти 60,3 млн грн,  відповідно). Предметами закупівлі у звітному періоді, як і  у попередніх кварталах, були як товари, так і послуги: продукти харчування, паливно-мастильні матеріали, офісне устаткування, поточний ремонт тощо.

Обсяг публічних коштів (обласний та районні бюджети), освоєних за прямими договорами у звітному періоді, склав близько 61,7 млн грн, що майже на 14% більше відповідного  середнього показника за три попередні квартали звітного року. Предметами  закупівлі були як товари, так і послуги. 

В цілому, за результатами моніторингу інформаційної бази ProZorro (оновленою на 09.01.2020 року), закупівлі в межах допорогових значень, встановлених Законом України «Про публічні закупівлі», протягом четвертого кварталу 2019 року здійснювали 565 організаторів Миколаївської області, що використовують кошти усіх рівнів бюджетів (у першому, другому та третьому кварталах – відповідно 602, 451 та 476 організатори). 

З використанням електронної системи закупівель ProZorro у звітному періоді завершено понад 9,1  тисяч закупівель (у першому, другому та третьому кварталах – відповідно 6,8 тисяч, 6,7 тисяч, понад 6,5  тисяч закупівель), укладено допорогових договорів на загальну суму близько 2,0 млд грн (у першому, другому та третьому кварталах – відповідно 1,7 млрд грн, 1,2 млрд грн, 1,0 млрд грн відповідно). 

При цьому 95 організаторів закупівель (у першому, другому та третьому кварталах 2019 року – 124, 100 і 111 організатори, відповідно) уклали 368 договорів (720 договорів, 480 договорів і 407  відповідно) за конкурентним вибором виконавців на загальну суму понад 37,0 млн грн (66,2 млн грн, 55,9 млн грн і 37,0 млн грн відповідно). При цьому підтверджена економія склала 3,66 млн грн (у першому,  другому та третьому  кварталах 2019 року – 9,0 млн грн і 5,8 млн грн, 5,9 млн грн відповідно), рівень економії, забезпечений конкурентними процедурами дорівнює 8,8% (12%, 10% та 14% відповідно).  

Електронною системою для оприлюднення звітів про укладені договори скористалися 543  організатори закупівель (у першому та другому кварталах 2019 року – 577,  424 та 443 організатори, відповідно).

За кількістю завершених у ІV кварталі 2019 року через електронну систему ProZorro конкурентних допорогових закупівель, а також за обсягом підтвердженої економії коштів, Миколаївська  область  займає 12 місце серед інших областей України.

 

Проблемними залишаються питання відсутності належного контролю на всіх рівнях за дотриманням чинного законодавства з питань здійснення публічних закупівель.  

 


До уваги юридичних осіб,

які здійснюють допорогові закупівлі за публічні кошти!

Внесено зміни до форми для надання керівниками структурних підрозділів облдержадміністрації, головами райдержадміністрацій, міськими (міст обласного значення) головами та сільськими, селищними, міськими головам об’єднаних територіальних громад узагальненої інформації про здійснення допорогових закупівель товарів і послуг у жовтні – грудні 2019 року згідно з пунктом 2 розпорядження голови облдержадміністрації від 09.11.2017 № 445-р «Про проведення допорогових закупівель товарів і послуг з використанням електронної системи закупівель ProZorro» (зі змінами, внесеними розпорядженнями голови облдержадміністрації від 15.11.2017 № 452-р, від 03.04.2019 № 101-р, від 25.07.2019 № 331-р).

Отримання доступу для заповнення форми – за таким активним посиланням: 

 

https://forms.gle/dTxCEuNaA148xWRLA

 


Інформація

про проведення допорогових закупівель у ІІІ кварталі 2019 року

 

Продовжено системну роботу в рамках виконання пункту  3  розпорядження голови облдержадміністрації від 09.11.2017 № 445-р "Про проведення допорогових закупівель товарів і послуг з використанням електронної системи закупівель ProZorro" зі змінами, внесеними розпорядженнями голови облдержадміністрації від 15.11.2017 № 452-р, від 03.04.2019 № 101-р, від 25.07.2019 № 331-р (далі – розпорядження).

Інформацію щодо здійснення замовниками допорогових публічних закупівель підготовлено за результатами узагальнення даних структурних підрозділів облдержадміністрації, райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування за підсумками роботи, проведеної ними щодо забезпечення потреб держави і територіальних громад за кошти платників податків у ІІІ кварталі 2019 року.

На виконання розпорядження органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування Миколаївської області надано 54 відповіді.

Інформація надійшла від таких виконавців:

структурні підрозділи облдержадміністрації (18);

окремо - апарат Миколаївської ОДА, Миколаївський обласний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій та контактний центр Миколаївської області (3);

райдержадміністрації (19);

серед органів місцевого самоврядування, яким було рекомендовано долучитися до виконання розпорядження, узагальнено інформацію 14 суб’єктів, а саме – виконавчі комітети міст обласного значення: Миколаєва, Вознесенська, Очакова, Первомайська, Южноукраїнська, об’єднані територіальні громади: Баштанська і Снігурівська міські ради, Арбузинська, Березанська, Казанківська, Олександрівська селищні ради, Володимирівська, Куцурубська та Радсадівська сільські ради.

За інформацією, наданою органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування Миколаївської області (головні розпорядники, що використовують кошти місцевих бюджетів - обласного, районних, міських, селищних, сільських), при допорогових закупівлях звітного періоду забезпечено економію 2,65 млн грн публічних коштів, або 15,4% очікуваної вартості оголошених закупівель (у першому кварталі поточного року – 4,5 млн грн, або 13,7%, у другому кварталі - 3,8 млн грн, або 15,4%, відповідно).

Зокрема, головними розпорядниками бюджетних коштів включно із підпорядкованими їм підприємствами, установами, організаціями забезпечено економію: на рівні структурних підрозділів облдержадміністрації – близько 0,6 млн грн, або 21,1%  загальної очікуваної вартості оголошених закупівель (у другому кварталі - 1,6 млн грн, або 19%, відповідно), на рівні райдержадміністрацій – близько 0,4 млн грн, або 6,3% (0,7 млн грн, 8,5%), на рівні виконавчих комітетів міст обласного значення – близько  1,5 млн грн, або 27,8% (1,4 млн грн, 19,3%), майже 0,14 млн грн., або 5,3% – на рівні Баштанської міської ради.

За інформацією вищезазначених головних розпорядників структура допорогових закупівель за вартістю укладених договорів у ІІІ кварталі 2019 року, складає: - 5,8% конкурентні закупівлі через електронну систему ProZorro (у першому та другому кварталах 2019 року - 10,1% та 8,3%, відповідно), 57,2% - закупівлі з використанням електронної системи ProZorro шляхом оприлюднення звіту про укладені договори (51,5% та 57,4%), 37,0% - прямі договори (38,4% та 34,3%). Серед органів виконавчої влади (структурні підрозділи облдержадміністрації та райдержадміністрації) таке співвідношення виглядає як 7,0% : 48,0% : 45,0% (у другому кварталі - 15% : 40% : 45%).

Серед головних розпорядників коштів обласного та районних бюджетів, а також підпорядкованих їм підприємств, установ, організацій, допорогові закупівлі у звітному періоді проводили 269 розпорядників (у першому та другому кварталах 2019 року - 271  та 251 розпорядник, відповідно).

Кількість договорів, укладених зазначеними розпорядниками за конкурентними процедурами у системі ProZorro, зменшилась у порівнянні із попереднім періодом майже на половину (на 45%, або 147 договорів проти 268 у другому кварталі).

Серед структурних підрозділів облдержадміністрації найбільше договорів на конкурентній основі укладено у сферах соціального захисту (33), охорони здоров’я (10), освіти і науки (9).

На районному рівні найбільше договорів на конкурентній основі у межах допорогових закупівель у звітному кварталі уклали розпорядники бюджетних коштів Баштанської (14), Снігурівської (12) та Новобузької (11) райдержадміністрацій.

Загальна фактична вартість за договорами, укладеними у звітному періоді за результатами допорогових закупівель товарів і послуг з конкурентним вибором виконавця на рівні обласного і районних бюджетів також має тенденцію на зменшення у порівнянні із попередніми кварталами  поточного року, її обсяг дорівнює близько 8,0 млн грн. (у першому та другому кварталах поточного року 18,5 млн грн та 13,6 млн грн). При цьому, на загальну очікувану вартість близько 4,3 млн грн конкурентні закупівлі відмінені у зв’язку з відсутністю або невідповідністю пропозицій учасників, виявленням технічних помилок. Частіше за все, як і в минулих періодах, предметами закупівлі за конкурентним вибором виконавця були товари, характеристики та технічні і якісні вимоги по яких є більш детальними та стандартними: паливно-мастильні матеріали, продукти харчування, лікарські засоби.

За даними розпорядників бюджетних коштів квартальна економія коштів обласного та районних бюджетів, отримана завдяки конкурентному вибору виконавців в електронній системі закупівель ProZorro, склала близько 1,0 млн грн, або 11% загальної очікуваної вартості конкурентних закупівель.

У звітному періоді показники використання розпорядниками коштів обласного та районних бюджетів електронної системи ProZorro для оприлюднення звітів про укладені договори (кількість оприлюднених звітів - 1220, загальна вартість укладених договорів – 55,1 млн грн)  займають середні позиції між аналогічними показниками за перший та другий квартали. Предметами закупівлі у звітному періоді, як і  у попередніх кварталах, були як товари, так і послуги: продукти харчування, паливно-мастильні матеріали, офісне устаткування, поточний ремонт тощо.

Обсяг публічних коштів (обласний та районі бюджети), освоєних за прямими договорами у звітному періоді, склав близько 51,6 млн грн, що майже на чверть більше відповідного показника другого кварталу. Предметами  закупівлі були як товари, так і послуги.

 

В цілому, за результатами моніторингу інформаційної бази ProZorro (оновленою на 16.10.2019 року), закупівлі в межах допорогових значень, встановлених Законом України «Про публічні закупівлі», протягом третього кварталу 2019 року здійснювали 476 організаторів Миколаївської області, що використовують кошти усіх рівнів бюджетів (у першому та другому кварталах – відповідно 602 та 451 організатори).

З використанням електронної системи закупівель ProZorro завершено понад 6,5  тисяч закупівель (у першому кварталі - 6,8 тисяч, у другому  кварталі – 6,7 тисяч), укладено допорогових договорів на загальну суму близько 1,0 млд грн (у першому та другому кварталах - 1,7 млд грн, 1,2 млд грн, відповідно).

При цьому 111 організаторів закупівель (у першому та другому кварталах 2019 року – 124 і 100 організатори, відповідно) уклали 407 договорів (720 договорів і 480 договорів, відповідно) за конкурентним вибором виконавців на загальну суму майже 37,0 млн грн (66,2 млн грн і 55,9 млн грн, відповідно). При цьому підтверджена економія склала 5,9 млн грн (у першому та другому кварталах 2019 року – 9,0 млн грн і 5,8 млн грн, відповідно), рівень економії, забезпечений конкурентними процедурами дорівнює 14% (12% та 10%, відповідно).  

Електронною системою для оприлюднення звітів про укладені договори скористалися 443 організатори закупівель (у першому та другому кварталах 2019 року – 577 та 424 організатори, відповідно).

 

За кількістю завершених у ІІІ кварталі 2019 року через електронну систему ProZorro конкурентних допорогових закупівель, а також за обсягом підтвердженої економії коштів, Миколаївська  область  займає  середні місця (12 та 13 місця відповідно) серед інших областей України. 


До уваги юридичних осіб, які здійснюють допорогові закупівлі за публічні кошти!

Актуалізовано форму, за якою, на виконання пункту 2 розпорядження голови облдержадміністрації від 09.11.2017 № 445-р «Про проведення допорогових закупівель товарів і послуг з використанням електронної системи закупівель ProZorro» (зі змінами, внесеними розпорядженнями голови облдержадміністрації від 15.11.2017 № 452-р, від 03.04.2019 № 101-р, від 25.07.2019 № 331-р), керівникам структурних підрозділів облдержадміністрації, головам райдержадміністрацій, міським (міст обласного значення) головам та сільським, селищним, міським головам об’єднаних територіальних громад необхідно надавати узагальнену інформацію (з урахування даних підпорядкованих установ, підприємств, організацій) про здійснення допорогових закупівель товарів і послуг у липні – вересні 2019 року.

 

Отримання доступу для заповнення форми – за таким активним посиланням: https://forms.gle/3P7yo9bEL8YH5Zfx7


Інформація про проведення допорогових закупівель у ІІ кварталі 2019 року 

Продовжено системну роботу в рамках виконання пункту  3  розпорядження голови облдержадміністрації від 09.11.2017 № 445-р "Про проведення допорогових закупівель товарів і послуг з використанням електронної системи закупівель ProZorro" (далі – розпорядження) зі змінами, внесеними розпорядженнями голови облдержадміністрації від 15.11.2017 № 452-р, від 03.04.2019 № 101-р. 

Інформацію щодо здійснення замовниками допорогових публічних закупівель підготовлено за результатами узагальнення даних структурних підрозділів облдержадміністрації, райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування за підсумками роботи, проведеної ними щодо забезпечення потреб держави і територіальних громад за кошти платників податків у ІІ кварталі 2019 року. 

На виконання розпорядження органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування Миколаївської області надано 56 відповідей. 

Інформація надійшла від таких виконавців: 

структурні підрозділи облдержадміністрації (18);

окремо - апарат Миколаївської ОДА, Миколаївський обласний центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій та контактний центр Миколаївської області (3);

райдержадміністрації (19); 

серед органів місцевого самоврядування, яким було рекомендовано долучитися до виконання розпорядження, узагальнено інформацію 16 суб’єктів, а саме – виконавчі комітети міст обласного значення - Миколаєва, Вознесенська, Очакова, Первомайська, Южноукраїнська, об’єднані територіальні громади: Баштанська і Снігурівська міські ради, Арбузинська, Березанська, Казанківська, Олександрівська, Ольшанська селищні ради, Володимирівська, Куцурубська сільські ради, та окремо 2 замовники - Новобузька ЗОШ І-ІІІ ступенів №7 та відділ освіти, культури, молоді, спорту та туризму Радсадівської сільської ради.

За інформацією, наданою органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування Миколаївської області (головні розпорядники, що використовують кошти місцевих бюджетів - обласного, районних, міських, селищних, сільських), при допорогових закупівлях звітного періоду забезпечено економію публічних коштів на рівні 15,4% очікуваної вартості оголошених закупівель - 3,8 млн грн (у І кв 2019 року – 13,7% та 4,5 млн грн відповідно).

Зокрема, головними розпорядниками бюджетних коштів включно із підпорядкованими їм підприємствами, установами, організаціями забезпечено економію: на рівні структурних підрозділів облдержадміністрації – 1,6 млн грн (19% загальної очікуваної вартості оголошених закупівель), на рівні райдержадміністрацій – близько 0,7 млн грн (8,5%), на рівні виконавчих комітетів міст обласного значення – близько 1,4 млн грн (19,3%), майже 0,2 млн грн (12,5%) – на рівні Баштанської міської ради. 

За інформацією вищезазначених головних розпорядників структура допорогових закупівель за вартістю укладених договорів у ІІ кварталі 2019 року, складає: 8,3% - конкурентні закупівлі через електронну систему ProZorro (у І кв 2019 року - 10,1%), 57,4% - закупівлі з використанням електронної системи ProZorro шляхом оприлюднення звіту про укладені договори (у минулому періоді - 51,5%), 34,3% - прямі договори (у минулому періоді - 38,4%). Серед органів виконавчої влади (структурні підрозділи облдержадміністрації та райдержадміністрації) таке співвідношення виглядає як 15% : 40% : 45%. 

Серед головних розпорядників коштів обласного та районних бюджетів, а також підпорядкованих їм підприємств, установ, організацій, допорогові закупівлі у звітному періоді проводив 251 розпорядник (у І кв 2019 року – 271 розпорядник).

У порівнянні із І кв 2019 року у звітному періоді кількість договорів, укладених зазначеними розпорядниками за конкурентними процедурами у системі ProZorro, зросла на 21% (268 договорів). 

Серед структурних підрозділів облдержадміністрації найбільше договорів на конкурентній основі укладено у сферах соціального захисту (65), охорони здоров’я (40), освіти і науки (29). 

На районному рівні найбільше договорів на конкурентній основі у межах допорогових закупівель у звітному кварталі уклали розпорядники бюджетних коштів Баштанської (27) та Новоодеської (21) райдержадміністрацій.

Загальна фактична вартість за договорами, укладеними у звітному періоді на рівні обласного і районних бюджетів за результатами допорогових закупівель товарів і послуг з конкурентним вибором виконавця, склала понад 13,8  млн грн, що на 25% менше відповідного показника І кв (18,5  млн грн). При цьому, на загальну очікувану вартість близько 0,8 млн грн конкурентні  закупівлі відмінені у зв’язку з відсутністю або невідповідністю  пропозицій учасників та виявленням технічних помилок. Частіше за все, як і в минулому році, предметами закупівлі за конкурентним вибором виконавця були товари, характеристики та технічні і якісні вимоги по яких є більш детальними та стандартними: паливно-мастильні матеріали, продукти харчування, лікарські засоби.

За даними розпорядників бюджетних коштів квартальна економія коштів обласного та районних бюджетів, отримана завдяки конкурентному вибору виконавців в електронній системі закупівель ProZorro, склала 2,25 млн грн – середній рівень економії при здійсненні конкурентних закупівель дорівнює 14,0%.

У звітному періоді розпорядники коштів обласного та районних бюджетів майже у 1,5 рази менше використовували електронну системи ProZorro для оприлюднення звітів про укладені договори (935 звітів проти 1504 у І кварталі), загальна сума таких договорів менше аналогічного показника І кварталу у 2,5 рази (36,3 млн грн проти 89,4 млн грн).  Предметами закупівлі у звітному періоді були як товари, так і послуги: продукти харчування, поточний ремонт, розробка проектно-кошторисної документації, послуги з експлуатаційно-технічного обслуговування, офісне устаткування тощо.

Обсяг публічних коштів (обласний та районі бюджети), освоєних за прямими договорами у звітному періоді склав близько 41,5 млн грн, що на 40 відсотків менше відповідного показника І кварталу. Предметами  закупівлі були як товари, так і послуги. 

 

В цілому, за результатами моніторингу інформаційної бази ProZorro (оновленою на 05.07.2019 року), закупівлі, в межах допорогових значень, встановлених Законом України «Про публічні закупівлі», протягом другого кварталу 2019 року здійснювали 451 організатори (у І кварталі - 602 організатори) Миколаївської області, що використовують кошти усіх рівнів бюджетів. 

З використанням електронної системи закупівель ProZorro завершено понад 6,7  тисяч (у І кварталі 6,8 тисяч) закупівель, укладено допорогових договорів на загальну суму близько 1,2 млд грн (у І кв 2019 року - 1,7 млд грн). 

З них 100 організаторів (у І кв 2019 року - 124  організатора) закупівель уклали 480 договорів (у І кварталі - 720 договорів) за конкурентним вибором виконавців на загальну суму понад 55,9 млн грн (у І кв 2019 року - 66,2 млн грн). При цьому підтверджена економія склала 5,8 млн грн (у І кв 2019 року - 9,0 млн грн), рівень економії, забезпечений конкурентними процедурами - близько 10% (у І кв 2019 року - 12%). Електронною  системою  для оприлюднення звітів про укладені договори скористалися 424 організаторів (у І кв 2019 року - 577 організаторів) закупівель.

 

За кількістю завершених у ІІ кварталі 2019 року через електронну систему ProZorro конкурентних допорогових закупівель, а також за обсягом підтвердженої економії коштів, Миколаївська область займає 12 місце серед інших областей України. 

 


До уваги юридичних осіб, які здійснюють допорогові закупівлі за публічні кошти!

Змінено посилання на форму, за якою, на виконання пункту 2 розпорядження голови облдержадміністрації від 09.11.2017 № 445-р «Про проведення допорогових закупівель товарів і послуг з використанням електронної системи закупівель ProZorro» (зі змінами, внесеними розпорядженнями голови облдержадміністрації від 15.11.2017 № 452-р, від 03.04.2019 № 101-р), керівникам структурних підрозділів облдержадміністрації, головам райдержадміністрацій, міським (міст обласного значення) головам та сільським, селищним, міським головам об’єднаних територіальних громад необхідно надавати для узагальнення інформацію про здійснення допорогових закупівель товарів і послуг.

 

Отримання доступу для заповнення форми – за таким активним посиланням: https://forms.gle/9FLNSbNcYkfVcMRJA .

 


Інформація про проведення допорогових закупівель у І кварталі 2019 року

Забезпечення ефективності і прозорості використання бюджетних коштів залишається одним із пріоритетних завдань органів влади.

За інформацією розпорядників коштів місцевих бюджетів, наданою на виконання розпорядження голови Миколаївської облдержадміністрації Олексія Савченка "Про проведення допорогових закупівель товарів і послуг з використанням електронної системи закупівель ProZorro", у січні - березні 2019 року економію публічних коштів  забезпечено на рівні 13,7% (4,5  млн грн).

Зокрема, головними розпорядниками бюджетних коштів включно із підпорядкованими їм підприємствами, установами, організаціями забезпечено економію: на рівні структурних підрозділів облдержадміністрації - 16,3% (понад 2,4 млн грн), на рівні райдержадміністрації – 10,9% (близько 0,7 млн грн), на рівні виконавчих комітетів міст обласного значення – 13,5% (понад 1,0 млн грн), 8,5% (майже 0,3 млн грн) – на рівні Баштанської та Снігурівської міських рад.

За інформацією, наданою органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування Миколаївської області (головні розпорядники, що використовують кошти місцевих бюджетів - обласного, районних, міських, селищних, сільських), структура допорогових закупівель за вартістю укладених договорів у 1 кварталі 2019 року складає: 10,1% - конкурентні закупівлі через електронну систему ProZorro, 51,5% - закупівлі з використанням електронної системи ProZorro шляхом оприлюднення звіту про укладені договори, 38,4% - прямі договори.

 

Серед  головних розпорядників коштів обласного та районних бюджетів, а також підпорядкованих їм підприємств, установ, організацій (далі – розпорядники бюджетних коштів), допорогові закупівлі у звітному періоді проводив 271 розпорядник.

За конкурентними процедурами у системі ProZorro в межах допорогових закупівель за кошти обласного та районних бюджетів укладено 339 договорів.

Серед структурних підрозділів облдержадміністрації найбільше договорів на конкурентній основі, як і у минулому році, укладено у сферах охорони здоров’я (114), соціального захисту (80), освіти і науки (27).

На районному рівні найбільше договорів на конкурентній основі у межах допорогових закупівель у звітному кварталі уклали розпорядники бюджетних коштів Новоодеської (22) та  Снігурівської (20) райдержадміністрацій.

Загальна фактична вартість за договорами, укладеними у звітному періоді за результатами допорогових закупівель товарів і послуг з конкурентним вибором виконавця, склала понад 18,5  млн грн. При цьому, на загальну стартову вартість близько 2,5 млн  грн конкурентні  закупівлі відмінені у зв’язку з відсутністю або невідповідністю  пропозицій учасників та виявленням технічних помилок. Частіше за все, як і в минулому році, предметами закупівлі за конкурентним вибором виконавця були товари, характеристики та технічні і якісні вимоги по яких є більш детальними та стандартними: паливно-мастильні матеріали, продукти харчування, лікарські засоби, офісна та комп’ютерна техніка.

За даними розпорядників бюджетних коштів квартальна економія коштів обласного та районних бюджетів, отримана завдяки конкурентному вибору виконавців в електронній системі закупівель ProZorro, склала 3,17 млн грн, або 14,6%.

Електронною системою ProZorro для оприлюднення звітів про укладені договори розпорядники бюджетних коштів скористалися 1504 рази, загальна сума таких договорів - понад 89,4 млн грн. Частіше за все предметами закупівлі були послуги: поточний ремонт, розробка проектно-кошторисної документації, послуги з експлуатаційно-технічного обслуговування, послуги з енерго- та тепловодопостачання.

Фактична вартість укладених у звітному періоді 7605 прямих договорів склала близько 69,6 млн грн. Частіше за все предметами закупівлі були продукти харчування, транспортні послуги, оплата за послуги по розподілу природного газу, електричної енергії, комунальні послуги, послуги з поточного ремонту і технічного обслуговування офісного устаткування.

В цілому, за результатами моніторингу інформаційної бази ProZorro, закупівлі, в межах допорогових значень, встановлених Законом України «Про публічні закупівлі», протягом 1 кварталу 2019 року у Миколаївській області здійснювали 602 організатори, що використовують кошти усіх рівнів бюджетів.

З використанням електронної системи закупівель ProZorro завершено понад 6,8 тисяч закупівель,  укладено допорогових договорів на загальну суму понад 1,7 млд грн.

З них 124 організатора закупівель уклали 720 договорів за конкурентним вибором виконавців на загальну суму понад 66,2 млн грн. При цьому підтверджена економія склала 9,0 млн грн.  Розміщенням в електронній системі звітів про укладені договори скористалися 577 організаторів закупівель Миколаївської області.

 

За  кількістю завершених у 1 кварталі 2019 року через електронну систему ProZorro конкурентних допорогових закупівель, а також за обсягом підтвердженої економії коштів, Миколаївська область займає 11 місце серед інших областей України. 


До уваги юридичних осіб,
які здійснюють допорогові закупівлі за публічні кошти!

Змінено google-форму, за якою керівникам структурних підрозділів облдержадміністрації, головам райдержадміністрацій, міським (міст обласного значення) головам та сільським, селищним, міським головам об’єднаних територіальних громад на виконання пункту 2 розпорядження голови облдержадміністрації від 09.11.2017 № 445-р «Про проведення допорогових закупівель товарів і послуг з використанням електронної системи закупівель ProZorro» (зі змінами, внесеними розпорядженням голови облдержадміністрації від 15.11.2017 № 452-р), необхідно надавати для узагальнення інформацію про здійснення допорогових закупівель товарів і послуг.

Google-форма заповнюється з врахуванням інформації підпорядкованих підприємств, установ, організацій щокварталу, до 10 числа місяця, наступного за звітним періодом.

Доступ до оновленої google-форми надається за посиланням: https://goo.gl/forms/VmY6IUxVaLDRjc9b2 .

До уваги замовників публічних закупівель!

Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, як уповноваженим органом з питань публічних закупівель, узагальнено відповіді на поширені запитання замовників щодо застосування законодавства з питань публічних закупівель.

Зазначені матеріали, зокрема відповіді на запити Миколаївської облдержадміністрації та Снігурівської міської ради, розміщено на офіційному сайті Мінекономіки www.me.gov.ua у підрозділі «Узагальнені відповіді» розділу «Консультації з питань закупівель» рубрики «Публічні закупівлі».

Крім того, Мінекономіки листом від 16.01.2020 № 3303-04/2363-03 надано перелік суб’єктів сфери закупівель та посилань, що містять відповіді на питання, зазначені у зверненнях.


Про організацію закупівельної діяльності 

З метою гармонізації правил публічних закупівель згідно зі стандартами Європейського союзу в частині імплементації нових елементів регулювання публічних закупівель прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель» (далі – Закон).

Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України як уповноваженим органом, що здійснює регулювання та реалізує політику у сфері публічних закупівель, у зв’язку з набранням чинності 20.10.2019  Закону листом від 06.12.2019 № 3305-04/52038-03 (додається)  повідомлено про визначення відповідальною за організацію та проведення процедур закупівлі/спрощених закупівель Уповноваженої особи.

 

Зазначеним листом, зокрема, рекомендовано вжити заходів для забезпечення поступової зміни формату здійснення  публічних закупівель шляхом переходу від роботи тендерних комітетів до організації закупівельної діяльності уповноваженими особами.


Прийнято та оприлюднено зміни до Закону України «Про публічні закупівлі».

Перелік основних змін

19 вересня поточного року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про публічні закупівлі" та деяких інших законодавчих актів України щодо вдосконалення публічних закупівель», який оприлюднено 19 жовтня поточного року в офіційному виданні – газеті «Голос України». Повний текст оновленої редакції цього Закону  розміщено на офіційному вебпорталі Верховної Ради України за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/114-ix.

Нова редакція Закону України «Про публічні закупівлі» вступить в силу через 6 місяців, після публікації в офіційних джерелах - 19 квітня 2020 року.

Пропонуємо для ознайомлення  перелік основних змін до Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема:

 

Нова процедура — спрощена закупівля

®  застосовується для закупівель бюджетом: 

а) 50-200 тис. грн для товарів чи послуг; б) 50 тис грн – 1.5 млн грн для робіт;

®  щоб процедура відбулась — достатньо одного учасника;

®  якщо необхідно змінити щось у тендерній документації — термін прийому пропозицій замовнику потрібно буде продовжити мінімум на 2 робочі дні;

®  кваліфікація одного учасника має тривати не більше 5 робочих днів;

®  укласти договір потрібно протягом 20 днів від моменту визнання переможця.

 

Виявлення аномально низьких цін

®  занижені ціни будуть визначатися системою автоматично;

®  учасник   має   надати   пояснення  замовнику  протягом 1 робочого  дня  з дня проведення аукціону;

®  якщо постачальник не  надасть пояснень, замовник  може  відхилити учасника з аномально низькою ціною.

 

Зміни у оскарженнях закупівель

®  оплата за подання скарги до АМКУ буде проводитись одразу в електронній системі;

®  з’явився строк виконання рішень АМКУ для замовників — 30 днів;

®  стане неможливо відкликати подану скаргу;

®  тепер учасник матиме змогу подати скаргу на рішення замовника, навіть якщо дискваліфіковано всіх учасників процедури;

®  учасники зможуть оскаржити скасовану процедуру;

®  АМКУ буде розглядати скарги від учасників протягом 10 робочих днів, а в разі потреби може продовжити цей строк до 20 робочих днів.

 

Усунення недоліків тендерної пропозиції учасника

®  учасник матиме 24 години із моменту оприлюднення замовником протоколу на усунення недоліків у своїй пропозиції;

®  виправляти можна тільки те, що стосується документів, які підтверджують повноваження для підпису та відповідність кваліфікаційним критеріям;

®  оголосити недоліки одному учаснику замовник може лише один раз.

 

Кваліфікація та виконання договору

®  учасник, якого визнали переможцем, протягом 10 днів від моменту публікації повідомлення про намір укласти договір має надати документи, що підтверджують відсутність підстав для відхилення його пропозиції;

®  замовник має право відхилити учасника, що недобросовісно виконав попередній контракт з цим замовником й це призвело до дострокового розірвання цього контракту та накладення штрафів на учасника;

®  замовник може продовжити строк укладання договору до 60 днів;

®  після підписання договору постачальник зможе збільшувати ціну за одиницю товару не більш, як на 10% та не частіше ніж один раз на 90 днів за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми самого договору. Винятки: закупівлі газу, бензину, дизельного пального та електричної енергії.

 

Для підготовки інформації використано матеріали інтернетджерела:  

https://education.zakupki.prom.ua/priynyato-zakonoproekt-1076-perelik-osnovnih-zmin-ta-yak-vin-bude-vprovadzhuvatis/


Про визначення очікуваної вартості предмета закупівлі 

 

Розрахунок очікуваної вартості предмета закупівлі здійснюється на етапі визначення доцільності та підготовки техніко-економічного обґрунтування можливості закупівлі з урахуванням детальних технічних вимог, специфікацій, технічних завдань при підготовці відповідної документації для проведення процедури публічної закупівлі та безпосередньо перед оголошенням цієї закупівлі, а також при наданні цінових довідок щодо рівня очікуваної вартості предмету закупівлі. 

З метою забезпечення оптимального планування та підвищення ефективності закупівельного процесу Мінекономрозвитку розроблено проект примірної Методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, яка описує порядок збору інформації, методи розрахунку очікуваної ціни закупівлі, застосування індексів корегування цін та інфляції, вплив зміни курсу валют при закупівлі товарів.

Оскільки оптимальне визначення очікуваної вартості закупівлі є передумовою ефективного планування, успішного проведення процедур закупівель та досягнення максимальної економії, зазначений проект методики, за повідомленням  Мінекономрозвитку (лист від 20.08.2019 № 3301-04/34980-06), може використовуватись замовниками як основа для підготовки та затвердження власних методик розрахунку очікуваної вартості предмета закупівлі. 

Зазначені по тексту лист Мінекономрозвитку та проект примірної Методики доступні за посиланням: http://me.gov.ua/InfoRez/DocumentsList? 

 


Про підвищення професійності фахівців з публічних закупівель

Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, як Уповноваженим органом у сфері публічних закупівель, спільно з Київською школою економіки (далі - КШЕ) за підтримки проекту міжнародної технічної допомоги «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах» (ТАРАS) реалізовується навчальний курс «Фахівець з публічних закупівель для місцевого самоврядування, державних адміністрацій та органів виконавчої влади».

Головною метою навчального курсу є підвищення рівня обізнаності задіяних у сфери публічних закупівель фахівців органів місцевого самоврядування, об’єднаних територіальних громад, державних адміністрацій, представників центральних органів виконавчої влади та їх територіальних підрозділів, органів влади та їх підрозділів в регіонах. Даний навчальний курс розроблено у відповідності до вимог Професійного стандарту «Фахівець з публічних закупівель» (Наказ Мінсоцполітики від 18.02.2019 № 234).

Навчання за програмою розпочинається 19 серпня 2019 року та відбуватиметься за змішаною моделлю викладання, яка передбачає  11 онлайн модулів (лекції, вебінари та тестування в режимі онлайн), 2 модулі з практичних занять,  підсумковий іспит і публічний захист фінальних проектів. Після закінчення навчання учасники мають можливість отримати відповідний сертифікат.

Зарахування на курс відбувається за результатами конкурсу з можливістю отримання безкоштовних стипендій на покриття вартості навчання, витрат на транспорт та проживання учасників під час проведення модулів з практичних занять.

Подача документів для прийняття участі у конкурсі здійснюється до 09 серпня 2019 року.

Більш детальну інформацію щодо навчання розміщено на сайті КШЕ www.ukгаіnе-leагns.оrg .

З питань подачі заявок на конкурс Мінекономрозвитку пропонує звертатись   до   контактної  особи  Олени  Стародубцевої:  тел. 067 434 7205,   e-mail:ostarodubtsevа@ksе.огg.uа .

 


Про підвищення рівня знань суб’єктів сфери публічних закупівель

Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, як Уповноваженим органом у сфері публічних закупівель, спільно з Проектом ЄС «Гармонізація системи державних закупівель в Україні зі стандартами ЄС» та за підтримки Проекту ЄС "Підтримка впровадження Стратегії реформування публічних закупівель/Дорожньої карти для гармонізації в Україні" оновлено онлайн курс «Публічні закупівлі».

Курс читають українські і міжнародні провідні фахівці та експерти у сфері закупівель.

Після успішного проходження тестування кожен слухач має можливість отримати відповідний сертифікат.

 

Курс є безкоштовним, містить різноманітні матеріали (відеолекції, додаткові текстові і графічні матеріали, слайдові презентації, інтерактивні завдання, форум) та доступний за посиланням: https://courses.prometheus.org.ua/courses/course-v1:Prometheus+PP101+2018_T3/about

 

Інформаційні джерела та аналітичні інструменти у сфері публічних закупівель

 

До уваги розпорядників коштів про Настанови Мінекономрозвитку щодо етичної поведінки замовників під час здійснення публічних закупівель

До уваги керівників та членів тендерних комітетів!

 Щодо інформації про перелік відкритих єдиних державних реєстрів, доступ до яких є вільним

 Річний звіт про використання коштів обласного цільового фонду охорони навколишнього природного середовища у 2018 році

 

До уваги керівників, головних бухгалтерів, голів тендерних комітетів!

21 - 22 лютого 2019 року в м. Миколаїв ТОВ «Консалтингова група «Центр державних замовлень» проводить курси з навчання та підвищення кваліфікації у сфері публічних закупівель.

Контактні реквізити ТОВ «Консалтингова група «Центр державних замовлень» -  (044) 223-14-62, (044) 272 33 50.

 

Також,  корисною може бути інформація ДП «Держзовнішінформ», яке  відповідно до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 02.05.2018 №608 здійснює моніторинг цін на зовнішньому та внутрішньому товарних ринках, досліджує динаміку цінових процесів тощо.

Ознайомиться з переліком послуг ДП «Держзовнішінформ» можна за посиланням  https://dzi.gov.ua, або за тел.  (044) 390 50 74.

JooMix